loading

Badania USG Układu Moczowo-Płciowego

Badanie ultrasonograficzne (USG) układu moczowo-płciowego jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do generowania obrazów narządów wewnętrznych. Jest to bezpieczny i bezbolesny sposób na ocenę stanu nerek, pęcherza moczowego, jąder oraz prostaty u mężczyzn. Badanie USG jest przeprowadzane przez specjalistę urologa. W naszej placówce wykonasz następujące badania:

Badanie USG układu moczowo-płciowego może być wskazane w przypadku objawów, takich jak ból w okolicy lędźwiowej czy podbrzusza, krew w moczu, częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji, widoczne guzy lub obrzęki w obrębie narządów płciowych.


Pamiętaj, aby przed badaniem poinformować specjalistę o wszelkich zażywanych lekach oraz o istniejących alergiach, szczególnie jeśli miały miejsce alergiczne reakcje na żele stosowane podczas badania USG.

Pytania i Odpowiedzi

1. Jak wygląda badanie USG?

Podczas badania USG, pacjent zostaje poproszony o eksponowanie badanego obszaru ciała. Specjalista nakłada na skórę żel, który jest środkiem poślizgowym umożliwiającym lepsze przewodzenie ultradźwięków. Następnie, za pomocą urządzenia zwanego głowicą, przesuwa ją po skórze i śledzi generowany na bieżąco obraz na ekranie monitora.

2. Jakie choroby można wykryć podczas badania USG u mężczyzn?

USG układu moczowo-płciowego pozwala na diagnostykę m.in. kamieni nerkowych, zakażeń dróg moczowych, torbieli, guzów nowotworowych nerek i pęcherza moczowego, guzów jąder, przerostu lub raka prostaty.

3. Jak się przygotować do badania USG?

Przygotowanie do USG zależy od badanego organu. Zazwyczaj wymagane jest przyjście na badanie z pełnym pęcherzem, co oznacza konieczność wypicia określonej ilości płynów przed badaniem i powstrzymania się od oddawania moczu. W przypadku USG prostaty transrektalnego zaleca się również opróżnienie jelit. Przed wykonaniem badania należy zasięgnąć dokładnych instrukcji od lekarza prowadzącego lub technika wykonującego USG.

FACILITIES WE HAVE
Badania USG
servicebox
Medical Therapy

USG jąder
servicebox
Medical Pediatrics

USG nerek
servicebox
Medical Pediatrics

USG nerek